Adreno Loading

در حال بارگذاری

ترسناک ترین بازی ها

ترسناک ترین بازی ویدئویی کدام است؟ Silent Hill یا Resident Evil؟

account_circleبهنام بختیاری
date_range۱۴۰۰/۰۳/۱۳ - ۱۲:۲۲ | بروزرسانی در ۱۴۰۰/۰۳/۱۶ - ۱۷:۰۲
list_altدسته‌بندی: مقالات

زمانی که درباره بازی های سبک بقا و یا ترسناک صحبت می کنیم همیشه دو عنوان از بازی ها هستند که در ذهن ما نقش می بندند، رزیدنت اویل و سایلنت هیل. این دو بازی از اولین های این ژانر نبودند اما می توان گفت در حال حاضر به سمبل این ژانر تبدیل شده اند و عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی را به خود اختصاص داده اند. انتشار اولیه این بازی ها برای پلی استیشن بود و همین موضوع باعث شد که طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب نمایند.


این دو بازی همیشه در مصاحبه ها و کنفرانس های مربوط به دنیای گیم حضور پررنگی داشتند. البته سری سایلنت هیل (Silent Hill) پس از عنوان کنسل شده Silent Hills حضور کم رنگ تری دارد اما سری رزیدنت اویل (Resident Evil) حضوری دائمی را در دنیای بازی های ویدئویی دارد. همچنین ریمیک‌ های منتشر شده به نام Resident Evil 2 و Resident Evil 3 و عنوان جدید این فرانچایز مثل Resident Evil Village نیز در کارنامه این مجموعه بازی قرار دارد.

 

رزیدنت اویل یا سایلنت هیل؟

 

بازی های رزیدنت اویل را می توان جزو اولین بازی هایی دانست که زامبی ها در آن ها حضور داشتند و در واقع معرفی این موجودات به دنیای بازی توسط رزیدنت انجام شد. حضور زامبی ها در بازی های ویدیویی باعث شد که هیجان و وحشت بیشتری برای کاربران ایجاد شود و آن حس بقا را در کاربر ترغیب نماید. اما این مجموعه از بازی ها کم کم مسیر متفاوتی را در پیش گرفت تا جایی که در جدیدترین عنوان آن یعنی Resident Evil Village بیشتر یک بازی با ژانر اکشن را شاهد هستیم تا یک بازی ترسناک.


اما سایلنت هیل همیشه ژانر ترسناک و وحشتناک خود را حفظ کرده است. معمولا بیشتر بر ترسناک بودن بازی اصرار دارد و مانند رزیدنت به سمت ژانر اکشن قدم برنداشته است.


در واقع باید گفت که این دو بازی در حین اینکه ژانرهایی یکسان دارند، اما استایل و داستانی متفاوتی دارند. همیشه بین طرفداران این دو فرانچایز بحث بر سر عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی وجود دارد که هر یک ادعا دارند بازی مورد نظر آن ها ترسناک تر است. در ادامه این متن به بررسی های بیشتری خواهیم پرداخت تا بدانیم عنوان بازی ترسناک را به کدام یک اعطا نماییم.

 

درباره ی رزیدنت اویل و سایلنت هیل

 

نسخه های ابتدایی ترسناک ترین بازی ویدئویی


اولین سری رزیدنت اویل با نام Resident Evil در سال ۱۹۹۶ برای کنسول پلی ‌استیشن منتشر شد. در همان ابتدای کار توانست محبوبیت بسیاری را کسب نماید و طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب نماید. بازی رزیدنت در واقع یک دنباله برای بازی Sweet Home و ساخته کپکام بود. این بازی بر روی پلتفرم NES منتشر شده بود. رزیدنت خط داستانی جالبی داشت و با ژانر ترسناک توانست گیمرها را با خود در نقش کریس ردفیلد (Chris Redfield) یا جیل ولنتاین (Jill Valentine) همراه نماید. در مسیر باید از میان زامبی ها عبور می کردید و هیولاهای بسیاری را نابود می ساختید.


با این داستان و ژانر ترسناک و اضافه نمودن یکسری المان های دیگر رزیدنت توانست یک بازی بسیار هیجان انگیز و جذاب و سرگرم کننده با محیط های جدید و گرافیک عالی را برای کاربر ایجاد نماید. شاید رزیدنت چندان داستان جدید و خاصی نداشت اما توانست با اضافه کردن جزییات در رده ترسناک ترین بازی ویدئویی قرار گیرد.

 

نسخه ابتدایی رزیدنت اویل

 

حال می رسیم به سایلنت هیل، اثری از کمپانی کونامی که پس از رزیدنت و برای کنسول پلی استیشن منتشر شد. عنوان Silent Hill  برگرفته از سینمای وحشت ژاپن بود و جزییاتی از آثاری چون استفن کینگ (Stephen King) و ریچارد باکمن (Richard Bachman) را در خود داشت. می توان گفت همین موضوع کافیست تا بتوان پی برد که بازی در چه حدی ترسناک است.


داستان سایلنت هیل روایت پیچیده ای دارد در واقع در بازی ترکیبی از فرقه‌ ها، مراسم‌ های قربانی کردن، دنیاهای موازی، شیاطین و غیره را مشاهده خواهید نمود. موضوع تاثیرگذار دیگر در بازی این است که طراحی و گرافیک بازی یک فضای رنگ و رو رفته را ایجاد کرده تا وحشت حاکم بر بازی بیشتر شود و بر کاربر تاثیر بیشتری داشته باشد و باعث ورود این عنوان به رده ترسناک ترین بازی ویدئویی شد.


این موضوع البته به دلیل محدودیت های پلی استیشن در ارائه گرافیک بود اما توانست به یک امتیاز مثبت برای این بازی و گرافیک آن تبدیل شود.

 

نسخه ابتدایی سایلنت هیل

 

مقایسه دو عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی


اینکه بخواهیم دو نسخه اول بازی را با یکدیگر مقایسه کنیم شاید کمی جالب به نظر نرسد اما به دلیل اینکه هر دو در ژانر وحشت هستند و برای اینکه عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی مشخص شود، شاید مقایسه ای چندان دور از ذهن هم نباشد. در سال 1999 زمانی که Silent Hill ارائه شد ناخودآگاه مقایسه هایی بین Silent Hill و Resident Evil نیز به وجود آمد.


Resident Evil در تاریخ زودتری منتشر شد و توانست موفقیت های بسیاری کسب نماید و شناخته شود، اما زمانی که سایلنت هیل منتشر شد مورد تحسین قرار گرفت و درست در همین جا بود که می توان گفت نظرات ناعادلانه ای سمت رزیدنت روانه شد و باعث شد که میان طرفداران این دو بازی بر سر عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی اخلافاتی ایجاد شود.

 

مقایسه دو بازی ترسناک

 

رزیدنت اویل در واقع یک اثر علمی تخیلی و ترسناک بود که دارای یک خط داستانی ساده اما با المان های مدرن بود که مربوط به فعالیت های زیست محیطی و وجود شرکت های تخریب کننده میشد. در این راه یکسری شخصیت ها با حس کارآگاهی وجود داشتند که در پی یافتن منشا مشکلات و از بین بردن آن ها بودند. این موضوع مانند فیلم های هالیوودی بود و به همین دلیل توانست خیلی سریع محبوب شود.


اما در مقابل سایلنت هیل دارای یکسری فاکتورهای مربوط به روانشناسی بود و به همین دلیل دیرتر توانست محبوبیت خود را پیدا کند زیرا برای بسیاری از مردم ناراحت کننده بود و حالت های روان پریشی را در خود جای داده بود. همچنین المان های مذهبی در این بازی جایگاه بسیار ویژه ای دارند. وجود جزییاتی که مربوط به روانشناسی هستند همیشه می توانند ترسناک ترین بازی ویدئویی و یا حتی فیلم را برای ما به دنبال داشته باشند.

 

جزئیات رزیدنت اویل

 

المان های ترسناک در رزیدنت اویل


برای بررسی عنوان ترسناک ترین گیم های ویدئویی ابتدا به سراغ رزیدنت اویل می رویم. در این بازی وجود زامبی ها همیشه حس ترس و وحشت را ایجاد می کند. در هر محیط بازی ممکن است یک زامبی به شما حمله کند. گیمر در اینجا مجبور است که کاملا به بازی مسلط باشد و برای انجام آن تمرکز داشته باشد. تا در صورت حمله زامبی بتواند آن را نابود کند. تعداد مهماتی که در دستان کاربر است محدود و کم است. پس با این اوصاف می توان گفت هر بار که یک زامبی به شما حمله کند ممکن است کشته شوید.


در ادامه بازی سعی دارد که کاربر را قدرتمند تر نماید جوری که حتی با وجود مهمات کم نیز بتواند به مسیر خود در بازی ادامه دهد و حتی این امکان را داشته باشد که بتواند فرار کند. به طور معمول گیمرها کاراکترهایی مانند ردفیلدها، جیل و لیون را انتخاب می کنند که شناخته شده تر هستند و می توانند با آن یک بازی بسیار عالی را تجربه نمایند.

 

المان های ترسناک در رزیدنت اویل

 

همان طور که در ابتدای این متن گفته رزیدنت که یکی از مهمترین موارد در لیست ترسناک ترین بازی های ویدئویی است، در حال حاضر بیشتر به سمت ژانر اکشن قدم برداشته اما این موضوع به این معنی نیست که دیگر از صحنه های ترسناک خبری نباشد. زیرا ممکن است در طول بازی به یک باره شگفت زده شوید و با صحنه های ترسناک رو به شوید. مثل تعقیب دائمی نمسیس (Nemesis) در عنوان Resident Evil 3 یا ظاهر شدن ناگهانی سگ ‌ها در یک راهروی امن در رزیدنت اویل یک.


در تمام بازی های رزیدنت شما با یک سکانس پایانی مواجه می شوید که تمام کننده بازی است. در واقع هر چه کاراکترها و هیولاهای وحشتناک در مسیر شما باشد در نهایت همگی از بین می روند و شما قهرمان داستان خواهید شد.

 

سکانس پایانی بازی رزیدنت اویل

 

المان های ترسناک در سایلنت هیل


حال برای بررسی عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی سراغ دومین عنوان یعنی سایلنت هیل می رویم. این بازی به دلیل دارا بودن لوکیشن هایی مرموز و ناشناخته، ترسناک محسوب می شود. در واقع شما با ژانر اکشن طرف نیستید همه چیز در ابتدا ناشناخته و اسرارآمیز است و دقیقا نمی دانید قرار است چه اتفاقی رخ دهد، برعکس رزیدنت که مشخصا است زامبی ها می خواهند به شما حمله کنند.


در توضیحات اولیه بازی نکاتی مبهم ارائه می شود تا کاربر متوجه نشود که دقیقا باید انتظار چه چیز را داشته باشد و همین وضعیت در واقع تا پایان بازی ادامه دارد. وجود مه و سایه های تیره حالت تعلیقی به گیمر را می دهد که حالت ترسناک و هیجانی را می توانید با هم تجربه نمایید.


در رزیدنت اویل شما می توانید هیولاها و زامبی ها را ببینید و همچنین می دانید که در جای جای لوکیشن ها و محیط بازی در کیمن شما هستند و آمادگی مقابله با آن ها را دارید. همچنین نکته دیگر وجود کاراکتر منفی مشخص در رزیدنت است. اما در سایلنت هیل شما هیچ کاراکتر منفی و یا موجود مشخصی را نمی بینید تا بدانید چه چیزی در انتظار شماست. در همین جاست که شاید بتوانید ترسناک ترین گیم های ویدئویی را تشخیص دهید.

 

المان های ترسناک در سایلنت هیل

 

چیزی که باعث می‌ شود هیولاهایی مثل پریمد هد (Pyramid Head)، پرستارها (Nurse) و دیگر موجودات در سری سایلنت هیل وحشتناک شوند تنها ظاهر آن ها نیست بلکه در واقع وجود مشکلات روانی این کاراکترها می باشد که برای به دست آوردن عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی می تواند دلیل کافی باشد.


کاراکتر جیمز ساندرلند (James Sunderland) در سایلنت هیل مانند کریس ردفیلد در رزیدنت نیست. در واقع جیمز اصلا قهرمان بازی محسوب نمی شود زیرا کاراکتری شکست خورده است که همسر خود را از دست داده و گذشته ای نه چندان خوب را پشت سر گذاشته است.

 

کاراکترهای سایلنت هیل

 

گیم پلی ترسناک ترین بازی ویدئویی


هر دو بازی در ژانر بقا نیز هستند و سعی دارند که با وجود ترس و وحشتی که به شما می دهند شما را وادار کنند که با همه چیز مبارزه کنید تا در نهایت زنده بمانید و هر یک لایق این هستند که عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی را دریافت کنند. رزیدنت از همان ابتدای بازی سعی دارد که شما را از موانع عبور و یا در واقع فراری دهد در نسخه های بعدی نیز بیشتر به سمت مبارزات و صحنه های اکشن گام برداشته تا در رزیدنت اویل 4 شاهد به اوج رسیدن این مجموعه باشیم.


اما در سایلنت هیل، گیمر احساس قدرت و قهرمان بودن را ندارد. در ابتدای بازی تنها یک چاقوی کوچک به شما داده می شود. در طول بازی نیز شاید مهماتی را پیدا کنید. سلاح هایی که وجود دارد از سلاح های رزیدنت سطح بسیار پایین تری دارند. مهمات نیز کم است. حتی گلوله هایی که دارید شاید موفقیت چندانی در کشتن هیولاها برای شما نداشته باشد.


 ترکیب این روند با تنک کنترلرز (Tank controls) که در نسخه های اولیه سایلنت هیل بودند باعث شده که کاربرعملا احساس ناتوانی کند. این موضوع شاید برای گیمرها چندان خوشایند نباشد زیرا حس قدرت را از آن ها می گیرد و بیشتر با ترس همراه می کند.

 

گیم پلی ترسناک ترین بازی ویدئویی

 

عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی به کدامیک می رسد؟


رزیدنت اویل یک بازی لذت بخش است. اما سایلنت هیل را می توان یک بازی وحشتناک دانست. خصوصا تا قبل از نسخه Silent Hill: Homecoming که بازی کمتر به نبردها می پردازد و بیشتر بر روی وحشت تمرکز دارد.


اگر در هنگام مواجه شدن با هیولاها احساس وحشت دارید و فکر می کنید زمانی که به شما حمله می کنند حتما باید آن ها را نابود نمایید تا وظیفه قهرمان بودن خود را انجام دهید پس سری اول رزیدنت اویل می تواند ترسناک ترین بازی ویدئویی برای شما محسوب شود.


اما در سایلنت هیل وحشت و ترس بر تمام ذهن و روان شما چیره می شود و در واقع با روان شما بازی می کند. شما در این وحشت غرق می شوید و نمی دانید قرار است دقیقا چه اتفاقی رخ دهد. هیولاهایی که می بینید ساخته ذهن یک انسان روان پریش یعنی جیمز هستند شاید برای از بین بردن آن ها چندان موفق هم نباشید. زمانی که این بازی را تجربه نمایید شاید حتی رزیدنت اویل را در برابر آن چندان ترسناک نبینید و عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی را بدون شک به سایلنت هیل بدهید.

 

برنده ی ترسناک ترین بازی ویدئویی

 

با توجه به تجربه بازی سایلنت هیل و محیط رازآلود و وحشتناک آن، بازی سایلنت هیل را لایق عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی می دانم. زمانی که بازی آغاز می شود همه جا در سکوت است و نمی دانیم که قرار است دشمن و یا هیولاها از کدام سمت به ما حمله کنند و اینکه به چه شکل و صورتی هستند. همچنین راه و روش خاصی را برای از بین بردن آن ها نمی شناسیم. تمام این موارد می تواند هر لحظه بر ترس و وحشت ما بیفزاید. اما باز هم نظرات در این زمینه متفاوت خواهد بود. شما به عنوان یک گیمر کدام بازی را ترسناک تر می دانید؟ کدامیک را به عنوان ترسناک ترین بازی ویدئویی معرفی می کنید؟

 

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:
https://adreno.ir/b/32 file_copy

نظرات

insert_comment
نظری ارسال نشده است.