Adreno Loading

در حال بارگذاری

هشت بازی برتر شهرسازی

آشنایی با عناوین برتر 8 بازی شهرسازی برای کامپیوتر

account_circleبهنام بختیاری
date_range۱۴۰۰/۰۳/۲۱ - ۰۱:۱۵ | بروزرسانی در ۱۴۰۰/۰۳/۲۱ - ۰۱:۱۸
list_altدسته‌بندی: مقالات

بازی شهرسازی در دو دهه گذشته توانسته خود را در میان محبوب ترین ژانرهای بازی ویدئویی برای کاربران قرار دهد. گیمرهای طرفدار این ژانر ساعت های بسیاری را در این بازی ها می گذرانند، برای اینکه یک ساختمان جدید بسازند و دکوراسیون آن را نیز طراحی کنند و دقیقا تمام چیزهایی که در ذهن دارند را برای ساخت یک خانه و یا مرکز تجاری پیاده سازی نمایند.

 

 

آشنایی با بازی شهرسازی

 


این سازه ها می تواند به عنوان یک قلعه برای یک شهر قرون وسطایی باشد و یا اینکه آپارتمان و برج های جدید برای یک شهر مدرن و امروزی. حتی امکان ساخت و ساز نیز در برخی از سیاره های دیگر وجود دارد. این بازی ها بیشتر بر روی کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا گیمر می تواند اشراف کاملی بر بازی داشته باشد.


در ادامه تصمیم داریم 8 بازی شهرسازی که در طول این دو دهه بیشترین طرفداران را داشته اند، بررسی نماییم. البته برخی از آن ها نیز همراه با ژانر مدیریت منابع هستند و حالت استراتژی دارند. در ابتدای ارائه این سبک از بازی ها همه چیز بسیار ساده بود و با پیشرفت بازی ها در این زمینه المان ها و جزییات بیشتری به بازی ها اضافه شد. تا هم کاربر بتواند تجربه بازی های مدیریتی و استراتژی را داشته باشد و هم اینکه سبک شهرسازی را به خوبی تجربه نماید.

 

 

چگونگی بازی های شهرسازی

 


۱. Tropico 6


در این بازی شهرسازی شما در نقش رئیس جمهور ملت کارائیبی تروپیکو هستید. در نسخه های گذشته این بازی شما تنها می توانستید بر جزیره ای که رئیس جمهور آن هستید حکمرانی نمایید. در این نسخه می توانید تاریخ این جزیره را تغییر دهید. اما دیگر انتخاب با شماست که تصمیمات خوبی برای آن بگیرید و یا با نظرات اشتباه مسیر زندگی مردم جزیره را تغییر دهید.


بازی در چهار دوره تاریخی مستعمراتی، جنگ جهانی، جنگ سرد و برهه مدرن جریان دارد.یکی از جذابیت های این بازی این است که شما تنها و فقط به ساخت و ساز مشغول نیستید، بلکه در واقع جریانات سیاسی بسیاری برای شهروندان و همچنین کشور و رئیس جمهور وجود دارد.

 

 

تروپیکو 6

 


گیم پلی بازی بسیار وسیع و چالش برانگیز است و شما هر چه تلاش کنید نمی توانید تمام شخصیت ها از جمله مردم عادی یا سیاستمداران را راضی نگه دارید. همچنین در اول بازی درگیر مواردی چون فسادهای مالی و اداری خواهید شد که دقیقا این حس را به شما القا می کند که در حال اداره یک کشور واقعی هستید.


البته این را نظر داشته باشید که در کنار چالش های بسیار، شما آزادی عمل خوبی نیز دارید. به طور مثال اگر در کشور شما یک انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود می توانید خیلی ساده در این انتخابات تقلب نمایید. این کار شما منجر به بروز شورش های بسیاری در کشور می شود، اما از طرفی می توانید به نفع خودتان از این شرایط استفاده نمایید. یک کمپین بر اساس عدالت برگزار کنید و به عنوان نامزد برتر انتخاباتی برای خودتان رای جمع آوری نمایید. تا بتوانید پست مورد نظر خود را تصاحب نمایید.

 

 

اطلاعات بیشتر راجب تروپیکو 6

 

 

۲. Aven Colony


بدون شک تاکنون بازی شهرسازی بسیاری را تجربه کرده اید که هر یک دارای قابلیت های زیادی بوده اند و فضاهای مختلفی داشتند. اما تا به حال شهرسازی بر روی سیاره دیگر را نیز تجربه کرده اید؟ این موضوع را می توان عمده ترین تفاوت این بازی شهرسازی با سایر بازی ها دانست.


شما در این بازی می توانید در یک سیاره دیگر برای خودتان شروع به ساخت و ساز نمایید. البته کار به همین سادگی نخواهد بود و چالش های بسیاری در مسیر شما قرار خواهد گرفت. در بازی های دیگر بیشترین دغدغه کاربر این است که در کدام قسمت از نقشه بندر و یا فرودگاه خود را تاسیس نماید. اما در این بازی تنها دغدغه این است که چه کنیم تا سلامت انسان ها به خطر نیفتند و بتوان شرایط خوبی را برای زندگی آن ها فراهم نمود.

 

 

اون کولونی

 


در واقع ماموریت اصلی که در این بازی بر عهده گیمر است، بقای نسل انسان می باشد که ماموریتی بسیار بزرگ تر از ساخت شهر برای آن ها است. در بازی شما باید مدام به دنبال راه حل و رفع چالش‌های اتمسفر و فضای خشن سیاره جدید و همچنین فاجعه‌ های طبیعی باشید.


با این اوصاف می توان این بازی را علاوه بر شهرسازی بودن یک بازی اکشن و استراتژی کامل نیز دانست که همه چیز را در خود جای داده است. البته شاید بتوان ژانر ماجراجویی را نیز به این بازی شهرسازی اضافه نمود زیرا باید در فضای سیاره جست و جو نمایید و رازهایی که در آن وجود دارد را کشف کنید.

 

 

شهرسازی در یک سیاره ی دیگر

 


۳. Frostpunk


در این گیم شهرسازی با سبک بقا نیز رو به رو هستیم. داستان از این قرار است که یک عصر یخبندان و یا آخرالزمان یخی باعث شده که تمدن انسان نابود شود، تنها یک گروه اندک زنده مانده اند که سعی کردند برای خودشان شهری کوچک را بنا کنند. در مرکز این شهر یک گرم کننده بزرگ وجود دارد تا بتواند افراد باقی مانده را از سرما حفظ نماید.


نقش شما در این بازی رهبری کردن گروه می باشد. شما وظیفه دارید که یک پناهگاه امن و گرم برای این افراد بسازید و همچنین شرایط را بهبود ببخشید تا در آینده زندگی بهتری داشته باشند. «فراستپانک» همان طور که گفته شد در کنار اینکه یک بازی شهرسازی است، بر محوریت ژانر بقا نیز در جریان است.

مردن افرادی که در پناهگاه هستند دور از انتظار نیست اما با توجه به اینکه شما فرمانده هستید باید سعی کنید اوضاع و شرایط را بهبود ببخشید تا این تلفات به حداقل برسد. مدیریت منابع که از زیرمجموعه های بازی شهرسازی و همچنین سبک بقا است، از جمله موارد بسیار مهم است، زیرا بدون منابع هیچ تمدن و انسانی باقی نخواهد ماند. موسیقی متن این بازی را می توان یک شاهکار تمام عیار دانست و همچنین بازی از لحاظ هنری و فلسفی نیز حرف های بسیاری برای گفتن دارد و می تواند شما را در مورد آینده انسان به فکر فرو ببرد.

 

 

فراستپانک

 


۴. Surviving Mars


این بازی هم ترکیبی از بازی شهرسازی و سبک بقا می باشد که باید برای زنده ماندن در مریخ تلاش کنید. درست مانند بازی Frostpunk با این تفاوت که در اینجا عصر یخبندانی در کار نیست، بلکه شما با یک سرزمین تهی و خالی رو به رو هستید که چهارمین سیاره منظومه شمسی یعنی مریخ است.


در اینجا قرار نیست معجزه ای رخ دهد و فردی به کمک شما بیاید، تنها خودتان هستید که باید تمام کارها را انجام دهید و برای زنده ماندن تلاش کنید و پناهگاه قابل سکونت را بر روی مریخ بسازید. باید از علم خود در زمینه مدیریت و فیزیک استفاده نمایید تا بتوانید شهروندان را از مرگ نجات دهید و مکانی قابل سکونت را برای آن ها بسازید.

 

 

بازی زنده ماندن در مریخ

 

 

البته زندگی بر روی مریخ چندان ساده هم نخواهد بود زیرا چالش های بسیاری در انتظار شما است، از جمله مشکل اتمسفر و نبود اکسیژن و طوفان ‌های شن دائمی که شما را درگیر خود خواهد نمود.


در این گیم شهرسازی قرار نیست که وارد دنیای تکنولوژی های ساخته شده شوید و آن را شبیه سازی نمایید، بلکه تنها سازندگان این بازی قصد داشته اند که فضای بازی شهرسازی را از حالت همیشگی خود خارج نمایند و فضایی جدید را ایجاد کنند که برای این کار کمی از قوه تخیل خود استفاده کرده اند.


هر چه در این بازی پیش بروید بیشتر حس می کنید که در یک دنیای فانتزی هستید. خصوصا اگر به فضا علاقه مند باشید این بازی می تواند یک ایده بسیار عالی باشد. شما می توانید قبل از هر فرد دیگری وارد فضا شوید و به رویای انسان که ساختن شهر بر روی سیاره های کهکشان است دست پیدا کنید. این بازی ساخت شرکت Paradox Interactive است.

 

 

اطلاعات بیشتر راجب زنده ماندن در مریخ

 


۵. SimCity 4


سری بازی شهرسازی Sims بدون شک از معروف ترین بازی ها در این سبک می باشد که هر فردی تا به حال حداقل یک بار یکی از نسخه های آن را بازی کرده است. این بازی محصول شرکت الکترونیک آرتز است  و همچنین قبل از آن مجموعه SimCity نیز وجود داشت که ساخت تویل رایت بود.


این بازی برای افرادی مناسب است که تنها می خواهند یک شهرسازی بی دردسر را تجربه کنند بدون هیچ چالش و موانع مدیریتی، درست مثل بازی Cities: Skylines شما در SimCity 4 فقط یک هدف دارید: ساخت شهری که از نظر معماری بسیار عالی و بی نقش باشد و بتواند در جهان زبانزد باشد.


منابع، توسط بازی در اختیار شما خواهد بود و دیگر نیازی نیست برای به دست آوردن آن ها تلاش کنید و یا با مدیریت صحیح بتوانید میزان مصرف را کنترل نمایید. پس تنها کاری که می کنید این است که یک بازی شهرسازی تمام عیار را تجربه کنید و شروع به ساخت و ساز نمایید. می توانید ساختمان هایی بسازید که جزئی از عجایب هفتگانه جهان شوند.

 

 

سیم سیتی 4

 

 

۶. Cities: Skylines


بازی شهرسازی Cities: Skylines می تواند در عین ساده بودن گیمر را مجذوب خود نماید تا جایی که دیگر نتواند از بازی دست بکشد. این گیم می تواند هم برای افراد حرفه ای جذابیت داشته باشد و هم برای افرادی که تازه کار هستند و تاکنون وارد این ژانر از بازی ها نشده اند.


از ویژگی های این بازی جذاب این است که می توانید خیلی سریع کار خود را آغاز نمایید به این صورت که یکسری موارد به صوت پیش فرض در اختیار شما قرار داده می شود و دیگر نیازی نیست ساعت های بسیاری را در منوها به دنبال آیتم های مورد نظر خود باشید.


نقش شما در بازی در جایگاه یک شهردار است که باید بتوانید با شهروندان خود ارتباط خوبی را داشته باشید تا بتوانید در نهایت شهری عالی را بسازید. در واقع باید نیاز آن ها را بدانید و با توجه به آن ساخت و ساز انجام دهید.


شاید فکر کنید که بازی سبک یکنواخت و کسل کننده ای دارد اما استودیو فنلاندی Colossal Order برای این مورد نیز طراحی های خاص خود را انجام داده است. چالش هایی برای کاربر قرار داده شده است که بتوانند مشکلات به وجود آمده در شهر را رفع نمایند. به طور مثال شهر را باید طوری مدیریت نمایید که ترافیکی در آن وجود نداشته باشد و یا خیابان ها دچار مشکل رفت و آمد نشوند. تمام این موارد می تواند به جذاب تر شدن بازی کمک نماید.

 

 

شهرها، خطوط چشم انداز

 


۷. Anno 1800


مجموعه «آنو» از جدیدترین بازی های یوبی سافت است که توانست در زمان ارائه خود انقلاب عظیمی را ایجاد نماید و ساخت استودیوی آلمانی Blue Byte است. نقش شما در بازی این است که مدیر یک شرکت تجاری هستید. در ابتدای کار خود چند مزرعه و یک خانه کوچک دارید اما باید سعی کنید که از نظر اقتصادی پیشرفت کنید و کم کم خود را به شهرهای مدرن نزدیک نمایید تا از جوامع امروزی عقب نمانید.


بازی شهرسازی Anno 1800 از موتور ارتقا یافته کمک گرفته و به همین دلیل از نظر بصری و گرافیکی بسیار عالی و حرفه ای عمل کرده و می توان گفت در میان بازی های هم سبک خود بسیار برتر است. تمام ویژگی هایی که برای یک بازی شهرسازی مورد نیاز است در این مجموعه وجود دارد و اختیار کامل به کاربر اعطا می شود.


نکته بازی اینجاست که شما برای پیشرفت مسیر همواری نخواهید داشت زیرا رقبای اقتصادی دیگری نیز در مسیر شما هستند که می خواهند مانع از پیشرفت شما شوند تا خودشان به مراتب بالاتری دست پیدا نمایند. پس در این جا تنها با ساخت و توسعه صنعت خود رو به رو نیستید بلکه در واقع باید با افراد دیگری نیز به رقابت بپردازید.

 

 

مجموعه آنو

 

 

۸. Age of Empires II: Definitive Edition


این اثر استراتژیک بی‌درنگ (Real-time Strategy) در سال ۱۹۹۹ برای کامپیوتر ارائه شد. که می توان آن را به عنوان مهمترین بازی شهرسازی دانست. البته مایکروسافت یک سه ‌گانه Age of Empires را با گرافیک بهبود یافته و بافت‌ های ۴K ریمستر کرد تا نسل امروزی گیمرها بتوانند تجربه این بازی جذاب را داشته باشند.


در بازی شهرسازی Age of Empires II شما تنها مسئول ساخت و ارتقا یک شهر نیستید بلکه باید یک مقر و یا پایگاه برای ارتش خودتان تاسیس نمایید و آن را توسعه دهید. البته که بازی دارای سبک اکشن نیز هست، اما مدیریت منابع و شهرسازی نیز از المان های مهم در این بازی هستند. ساختمان های بسیاری در اختیار شما قرار دارد که می توانید هر نوع قلعه و مقر و پایگاه و برجی که تمایل دارید را بسازید و آن را تبدیل به واقعیت نمایید.

 

 

عصر فرمانروایان 2

 

 

در نهایت ژانر بازی شهرسازی بسیار خاص و دوست داشتنی است که در ابتدا با ظاهری ساده می تواند شما را فریب دهد اما زمانی که وارد بازی می شوید خواهید دید که همه چیز برای داشتن یک سرگرمی عالی و طولانی مدت مهیا است و می توانید هر چه در ذهن دارید را بر روی بازی پیاده کنید و از داشتن شهری مدرن و عالی لذت ببرید. شما کدامیک از این عناوین بازی شهرسازی را تاکنون انجام داده اید؟ بیشتر تمایل دارید بازی تماما و فقط به صورت شهرسازی باشد و یا اینکه مدیریت منابع و ژانر استراتژی را همراه خود داشته باشد؟

 

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:
https://adreno.ir/b/39 file_copy

نظرات

insert_comment
نظری ارسال نشده است.